Co ma niedźwiedź do uważności? Dowiedzcie się z naszego podcastu, który nagrała Dorota Szczepan-Jakubowska. Dlaczego uważność? Bo jest nam bardzo potrzebna i będziemy się nią zajmować przez cały listopad.i.
Transkrypcja podcastu
Dzień dobry. To jest podcast Grupy TROP, mówi Dorota Szczepan-Jakubowska. Będziemy dzisiaj mówić o uważności. Uważność jest tematem miesiąca Grupy TROP. Co to właściwie jest?
Może zacznę od takiej anegdoty. Norweskie ministerstwo bezpieczeństwa ruchu drogowego wypuściło taki oto klip: widzimy drużynę osób ubranych w czarne i drużynę osób ubranych w białe stroje, którzy podają sobie piłkę. Lektor czyta polecenie: „policz, ile podań padło ze strony białej drużyny”. I wszyscy skupiają się na liczeniu podań. Potem klip się kończy, a lektor pyta ile. I wszyscy oczywiście sprawdzają na ile ich obliczenia były precyzyjne. A wtedy słyszymy nagle: „czy widziałeś niedźwiedzia tańczącego taniec księżycowy, który przechadzał się pomiędzy graczami”. Kiedyś puszczałam ten klip na sali, na której było 300 osób. Nikt tego nie widział, łącznie ze mną, kiedy pierwszy raz to obserwowałam. Kiedy drugi raz ten klip został puszczony, wszyscy widzieli niedźwiedzia i nie mogli zupełnie zrozumieć, jak to się stało, że nie widzieli go za pierwszym razem. To jest cudowny przykład tego, w jaki sposób nasza uwaga działa selektywnie. Kiedy skupiamy się na jakimś zadaniu, to robimy to, co każą nam nauczyciele w szkole. Robimy to, co każą nam szefowie w pracy. Skup się. Kiedy to robisz, skup się na tym. I to jest taka wąska uwaga, jak laser. Tymczasem bardzo wiele ciekawych rzeczy dzieje się dookoła. Więc czasami ta uważność, to jest skupienie, ale na ogół to jest pozwolenie swojej uwadze, aby tak jak latarnia morska omiatała dookoła przestrzeń, aby pokazywała różne rzeczy, które się dzieją, które mogą być bardzo ważne. Dla naszych relacji, dla naszego dobrostanu, a w rezultacie również dla twórczego wykonywania zadań. Więc to, do czego chcemy was w tym miesiącu namówić, to do tego, żebyście trochę odeszli od szkolnego treningu, od nawyków wyrobionych w pracy i spróbowali zaobserwować, w jaki sposób można kierować swoją uwagę na różne aspekty rzeczywistości, w szczególności na ludzi. Bo widzicie, kiedy pracujemy razem z ludźmi, to jakość naszych relacji też jest jakością naszego zadania. Kiedy żyjemy w jednym domu, to oczywiście możemy rozmawiać o tym kto sprzątnie i kto naprawi pralkę, ale jednak bardzo ważne jest w jakiej to robimy atmosferze. Uważność, o której teraz mówimy, to jest uważność na emocje, uważność na swoje ciało, uważność na zachowania innych ludzi. To jest po prostu uważność na to, co stanowi takie spoiwo naszego społecznego życia.
Chcemy Was namówić, żebyście nauczyli się świadomie przerzucać swoją uwagę z zadań na ludzi, a także na to co nas otacza: zwierzęta, przyrodę, bo mamy piękną, złotą, polską jesień i możemy naprawdę bardzo skorzystać energetycznie na tym, że zwracamy na nią uwagę. To jest taki trening oduczania. Czasami bywa trudny, ale warto go podjąć, ponieważ możemy zupełnie w nowym świetle zobaczyć siebie, swoje emocje, swoje ciało, swój dobrostan. Możemy dostrzec co się dzieje z ludźmi dookoła. Możemy również wracając do swoich zadań podejść do nich o wiele bardziej twórczo, tak po prostu na świeżo. To był podcast Grupy TROP, mówiła Dorota Szczepan-Jakubowska.
0 komentarzy