Ćwiczenie z kartą: Flow 

Popatrz na obrazek. Jakie wywołuje w Tobie skojarzenia, emocje? O czym to jest? Pobądź z tym chwilę. Następnie przeczytaj opis i odpowiedz na pytanie. 

Flow to stan, w którym jesteśmy jednością z tym, co robimy. Własne działanie nas niesie, ekscytuje już sam fakt, że robimy to, co robimy. W stanie flow jesteśmy wolni od samooceny oraz od obaw przed oceną innych. Nie wiemy, co to jest niska motywacja. Stan ten sprzyja ogólnemu rozwojowi i przesuwa granice naszych możliwości.  

Flow dotyczy nie tylko artystycznych uniesień, lecz może być związany z dowolną aktywnością twórczą, taką jak np. tworzenie modeli liczbowych, rozwiązywanie problemów i zagadek, filozofowanie, a także z uprawianiem rozmaitych hobby. Możemy go przeżywać uprawiając sport, taniec i gimnastykę, a nawet spacerując. 

Flow jest, co prawda, kosztowny energetycznie w danym momencie, bo to wysiłek. Jednak wydatek ten szybko się zwraca pod postacią dawki pozytywnych uczuć. Po przeżyciu flow już następnego dnia chce nam się chcieć. Sprawia, że po prostu jesteśmy szczęśliwsi. Flow stanowi potężny impuls do rozwoju.  

Kiedy przeżywałeś/aś flow? Jakie działanie może wywołać u Ciebie ten stan? 

0 komentarzy

Call Now Button