O tym, dlaczego Trening Interpersonalny jest centralnym punktem indywidualnej ścieżki rozwoju klienta i jak możemy ją w TROP-ie zbudować, rozmawiamy z Katarzyną Gorzędowską, trenerką z ponad 25-letnim stażem, szefową Akademii TROP.
Monika Kozłowska: Załóżmy, że jestem osobą, która interesuje się rozwojem osobistym i w przypływie inspiracji postanawiam zostać trenerem lub coachem. Nie mam wykształcenia psychologicznego ani doświadczenia w tego typu pracy z ludźmi. Waham się, bo nie wiem, czy moje kompetencje będą wystarczające, żeby wkroczyć na tę drogę, czy nie jest dla mnie za późno na przebranżowienie i w ogóle czy to dobry pomysł. Co mogę zrobić?
Katarzyna Gorzędowska: Umówić się na bezpłatną konsultację, w trakcie której porozmawiamy o Twoich potrzebach, oczekiwaniach, doświadczeniach i postaramy zaproponować najbardziej adekwatną dla Ciebie ścieżkę rozwoju 🙂
M.K.: Chcesz powiedzieć, że w trakcie godzinnego spotkania jesteś w stanie rozwiać moje wątpliwości i określić, czy nadaję się na coacha?
K.G.: Raczej zweryfikować Twoje wyobrażenia na temat tego, jak wygląda nauka metodą TROP. Nie odpowiem Ci, czy po ukończeniu Szkoły Coachów zostaniesz czynnym coachem i to będzie Twój nowy zawód, bo to zależy od Ciebie, Twoich wyborów i gotowości, ale postaram się przybliżyć Ci, na czym polega wzmacnianie i rozwijanie Twoich kompetencji w Akademii. Jeśli nie masz za sobą wcześniejszych doświadczeń rozwojowych takich jak np. trening interpersonalny czy inny równie głęboki proces zrealizowany poza TROP i obawiasz się, czy Twoje kompetencje są wystarczające, uspokoję Cię, że zanim rozpoczniesz naukę w ramach specjalizacji coachingowej lub trenerskiej, najpierw przejdziesz przez półroczny Program GATE, który jest obowiązkowym modułem przygotowawczym w ramach obydwu naszych Szkół – Coachów i Trenerów. To także kurs, który polecamy osobom chcącym przyjrzeć się swoim potencjałom związanym z pracą z ludźmi – są to lekarze, wykładowcy akademiccy, osoby kierujące zespołami i projektami, nauczyciele, dowódcy, instruktorzy, trenerzy sportowi, specjaliści w swoich dziedzinach, których efekty pracy zależą od dobrej współpracy z innymi.
M.K.: Czyli jeżeli nie jestem jeszcze do końca przekonana, czy chcę zostać trenerem, czy coachem albo po prostu myślę o zwiększeniu swoich kompetencji w zakresie komunikacji, lepszej współpracy z ludźmi, czy zarządzania zespołem mogę wybrać sam Program GATE?
K.G.: Tak, możesz zdecydować się na roczną szkołę, która zaczyna się od GATE, a wyboru specjalizacji dokonać w trakcie jego trwania lub wybrać GATE jako niezależny program. Ale to nie wszystko, bo w zależności od Twoich potrzeb i możliwości np. czasowych, możesz wybrać również sam trening interpersonalny lub Trening Budowania Relacji, jako pierwszy krok na Twojej indywidualnej ścieżce rozwoju.
M.K.: Czym się różnią?
K.G.: Trening interpersonalny został opracowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne 50 lat temu. Jest 5-cio dniowym intensywnym doświadczeniem rozwojowym, polegającym na pracy opartej na procesie grupowym – bez wyraźnej struktury i planu. W renomowanych szkołach trenerskich i coachingowych od zawsze był obowiązkowym elementem szkolenia specjalistów, a to dlatego, że aby profesjonalnie wspierać innych w rozwoju i stwarzać im sytuacje edukacyjne, w których będą się uczyć, a nie będą uczeni, trzeba bardzo dobrze rozumieć jak sami wpływamy na procesy w grupie i jak działamy na innych w relacjach zawodowych. Treningi, które organizujemy w Akademii TROP zawsze spełniają standardy PTP – jest to gwarancja profesjonalizmu i jakości.
W TROP-ie trening interpersonalny jest także składową samego GATE. Ale dla osób, które z jakichś względów nie zdecydują się na udział w GATE, np. potrzebują w krótszym czasie i w mniejszym zaangażowaniu doświadczyć procesów grupowych na „własnej skórze” i dzięki treningowi interpersonalnemu poznać lepiej siebie „oczami” innych, polecamy Trening Budowania Relacji. To trening interpersonalny poszerzony o dodatkowe sesje online pracy w małej grupie oraz dostęp do wirtualnych „lekcji” na platformie edukacyjnej. I o ile GATE staruje 3-4 razy w roku, o tyle treningi interpersonalne i TBR organizujemy co miesiąc, więc można w każdej chwili się do nas zgłosić.
M.K.: Czyli jeśli dobrze Cię zrozumiałam, trening interpersonalny jest takim podstawowym schodkiem, który zawiera się w TBR i GATE, a sam GATE jest z kolei składową Szkoły Trenerów i Szkoły Coachów i w zależności od tego na co mamy apetyt, możemy wybrać którąś z tych opcji.
K.G.: Dokładnie tak, ale powiem więcej – możesz zdecydować się np. na udział w Szkole Trenerów i po jakimś czasie dojść do wniosku, że chcesz się dalej rozwijać w tym kierunku i wtedy znów spotkasz się z treningiem interpersonalnym, ale z zupełnie innej strony.
M.K.: Jak to?
K.G.: Dla osób, które ukończyły szkoły trenerskie, coachingowe, facylitacyjne czy inne pokrewne (niekoniecznie w Akademii TROP), ale przede wszystkim są praktykami w tych zawodach, organizujemy Kurs Pracy Procesowej. Odbywa się on w Akademii TROP tylko raz do roku, gdyż grupa docelowa jest tutaj wyjątkowo wymagająca. Praca na procesie to obok konkretnych narzędzi jedna z kluczowych kompetencji w profesjonalnym wykonywaniu tych zawodów. Uczestnicy zwykle są po dwóch, czasem nawet trzech treningach interpersonalnych. W Kursie Pracy Procesowej obowiązkowa praktyka polega m.in. na kotrenowaniu treningu interpersonalnego, więc jeśli zdecydujesz się na taką ścieżkę, możesz w pewnym sensie zatoczyć koło – rozpocząć od treningu interpersonalnego jako uczestniczka, by po latach wrócić jako współprowadząca 🙂
0 komentarzy