Ćwiczenie: Ręka mocy

Zapraszamy do ćwiczenia, które możesz wykonać zawsze, kiedy potrzebujesz się wzmocnić, podjąć decyzję i poradzić sobie w trudnej sytuacji.

Spójrz na swoją dłoń. Każdy z jej palców symbolizuje określone wartości, mocne strony, zasoby, do których możesz się odwołać, kiedy masz trudność z podjęciem decyzji, czujesz się zdezorientowany lub tracisz siły. Popatrz na każdy z palców – z czym Ci się kojarzy, co symbolizuje? Następnie odpowiedz na pytania i odkryj swoje mocne strony. Zaczynamy? 

 1. Palec serdeczny  

Tak jak obrączka symbolizuje relacje i mocne strony związane z umiejętnością ich budowania. Zastanów się: 

 • Jakie Twoje cechy pomagają Ci tworzyć więzi, uzdrawiać relacje i pozostawać w bliskim kontakcie?  
 • Jakie Twoje cechy pomagają Ci kończyć te relacje, które stają się dla Ciebie toksyczne? 
 1. Kciuk  

To palec, który umożliwia chwyt przez to, że jest opozycją dla innych. Zastanów się: 

 • Co wspiera Twoją zdolność do przeciwstawiania się, odmawiania, walczenia o swoje zdanie, decyzje i potrzeby wbrew opiniom i naciskom innych?  
 • Co pozwala nazywać rzeczy po imieniu i ujawniać, że „król jest nagi”?  
 • Na czym w sobie możesz się oprzeć, kiedy potrzebujesz tego przeciwstawienia się? 
 1. Palec środkowy  

To ten, który pokazujesz kierowcy siedzącemu Ci na ogonie. Ten palec symbolizuje naszą siłę kiedy musimy coś zmienić, a szczególnie poradzić sobie z jakąś kryzysową sytuacją. Jest najdłuższy i zdaje się dominować nad resztą dłoni. Zwróć uwagę, że w gruncie rzeczy rzadko posługujesz się nim niezależnie. To palec, który pokazuje jaka Twoja mocna strona wspiera i chroni wszystkie inne mocne strony.  

 • Na czym możesz polegać nawet, kiedy jest trudno, kiedy czujesz się bezradny i zdezorientowany? 
 1. Palec wskazujący 

Ktoś wskazuje na Ciebie tym palcem, a Ty uchylasz się jakby strzelał. Jaką on ma moc! Może ranić, może leczyć i budować. Kiwasz nim wymownie, kiedy chcesz przywołać dziecko, aby powiedzieć mu coś ważnego albo zdradzić tajemnicę. Czytasz książkę i wodzisz nim po linijkach tekstu, żeby lepiej zapamiętać najważniejsze myśli. Kiedy jesteś zdenerwowany/na, stukasz nim w blat, żeby podkreślić, że tu jesteś, że masz swoje zdanie. 

Plec wskazujący to ten, który podkreśla Ciebie, Twoje emocje i Twoje myśli. Symbolizuje siłę Twojego umysłu, spostrzegawczość, Twoją unikatowość.  

 • Nazwij, co wnosisz do świata, czego inni nie potrafią dostrzec, zrozumieć, doświadczyć.  
 • Co widzisz, czego inni nie widzą, co czujesz, czego inni nie czują?  
 • Jaka Twoja siła w tym tkwi? 
 1. Mały palec 

Choć jest bardzo niepozorny, zapewnia dłoni stabilność chwytu. To palec wartości. Na co dzień o nich nie myślisz. Robisz to, co wydaje Ci się sensowne, słuszne lub możliwe. Na pozór wydaje się, że wartości nie są nam niezbędne, abyśmy mogli dobrze funkcjonować. Ich siła ujawnia się wtedy, kiedy masz dylematy i musisz wybrać rozwiązanie, które jest mniejszym złem, kiedy stoisz przed ważną decyzją. Dzięki nim Twoje życie ma sens i stanowi piękną kompozycję.  

 • Jakie wartości dają Ci wytrzymałość, poczucie sensu, odporność i pewność w trudnych sytuacjach?  
 • Co jest dla Ciebie naprawdę ważne? 

Podziel się!

Shares

0 komentarzy

Call Now Button