Paryż ma Montmartre, Berlin ma Kreuzberg, a Warszawa ma Pragę. Praga to jedna z najstarszych dzielnic, kulturowy tygiel na mapie stolicy. Od stuleci charakteryzuje ją zróżnicowanie pod względem kulturowym, etnicznym i religijnym. To tu spotykają się śmietanka towarzyska, artyści, projektanci, łowcy vintage’owych perełek, handlarze, rzemieślnicy i przedstawiciele klasy robotniczej, z których każdy tworzy unikalny element wielowymiarowego praskiego pejzażu. To tu znajdują się tajemnicze podwórka, świątynie różnych wyznań, kultowe bazary i targowiska, przedwojenne kamienice, podwórkowe kapliczki, galerie sztuki, zakłady rękodzielnicze i rzemieślnicze, dziki brzeg Wisły.
I nieprzypadkowo to właśnie na terenie warszawskiej Pragi, wśród tej barwnej różnorodności, mieści się siedziba Grupy TROP. Bo tak jak i na Pradze, w metodzie TROP różnorodność jest mile widziana, stanowi jej paliwo. Bogactwo doświadczeń uczestników i uczestniczek, oferowanych przez TROP procesów rozwojowych pozwala zauważyć i otworzyć się na perspektywę drugiej osoby, na chwilę wejść w jej buty, przejrzeć się w jej oczach, bez względu na środowisko zawodowe czy społeczne – biznes, edukację, NGO – z którego się wywodzi.
Podczas II wojny światowej Praga nie uległa zniszczeniu tak, jak dzielnice lewobrzeżne i z tej przyczyny uchodzi za najbardziej autentyczną część miasta. I to kolejna cecha, która łączy ją z Grupą TROP. Autentyczność i szczerość w kontakcie to wartości, które się w pracy Metodą TROP kultywuje i rozsiewa. Tak jak Praga daje możliwość zagłębienia się w intrygujące podwórka – studnie, tak, nieco metaforycznie rzecz ujmując, w TROP można zgłębić studnię własnego ja. Z ciekawością odkrywać ukrywane dotychczas cuda pod okiem doświadczonego przewodnika w postaci trenera lub trenerki.
Prawobrzeżna Warszawa owiana jest romantyczną aurą, stanowi symbol twórczej atmosfery czasami wręcz artystycznej dekadencji. Praski folklor znajduje swoje odzwierciedlenie w oryginalnym ubiorze, specyficznej gwarze. Tak samo w Grupie TROP często słyszymy, że u nas „mówi się inaczej”, słucha, by usłyszeć, mówi, by zbudować kontakt i nawiązać prawdziwy dialog. Tu przychodzi się po inspirację, ożywczy powiew nowego spojrzenia. Rozwija się podmiotowość, twórczość i sprawczość.
Wielu mówi, że unikalnego klimatu Pragi nie da się zrozumieć, póki się go nie poczuje. Podobnie jest z Metodą TROP, która właśnie na naukę przez doświadczanie stawia w pierwszej kolejności. O barwnym krajobrazie Pragi, podobnie jak o Metodzie TROP, można czytać i słuchać, lecz najlepiej po prostu przyjść i poczuć go na własnej skórze. Nie tylko przez głowę, ale i przez ciało.
Już w lipcu i sierpniu będzie ku temu okazja.
Jeśli chciałbyś spędzić lato wspólnie z nami i skorzystać z naszych sal warsztatowych, by:
spotkać się w TROP ze swoją dawną grupą szkoleniową,
zorganizować warsztat lub inspiratorium dla TROPowej wspólnoty,
przetestować jakiś scenariusz, ćwiczenie itp. korzystając z życzliwej informacji zwrotnej zaproszonych absolwentów,
lub po prostu spotkać się na kawce i porozmawiać w jakimś ciekawym temacie,
zgłoś się na adres biuro@grupatrop.pl, zadzwonimy do Ciebie i ustalimy termin oraz szczegóły.
0 komentarzy