Klimatyczne wsparcie emocjonalne – spotkanie z Jackiem Strzemiecznym

KIEDY: 3 grudnia 2019 |17:30-20:00

GDZIE: Centrum Empatii przy ul. Śródziemnomorskiej 17 w Warszawie

ZA ILE: Bezpłatnie

PROWADZĄCY: Jacek Strzemieczny i Jacek Jakubowski

Jacek Strzemieczny o spotkaniu: 

 

Słyszymy lub widzimy, co dzieje się z Ziemią: ocieplenie, susze, pożary, Grenlandia i Antarktyda się rozpuszczają. Naukowcy informują o szóstym masowym wymieraniu gatunków. Niepokojące informacje dotyczą nie tylko katastrofy ekologicznej ale i egzystencjalnego zagrożenia ludzkości. Myślimy o swojej przyszłości, przyszłości naszych dzieci i losach całego życia na Ziemi.

Unikamy tych tematów albo samotnie przeżywamy związany z nimi niepokój. Inni w koło nas – podobnie. Rzadko dzielimy się związanymi z tym myślami i emocjami. Chcemy od nich uciec, choć nie zawsze to się nam udaje. To naturalne, że nie chcemy przeżywać własnych lęków, lęków innych ludzi, a także sami ich straszyć.

Niektórzy podejmują działania aktywistyczne, a wszyscy zapewne im sprzyjamy. Naszą nadzieję budzą działania Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Extinciton Rebellion, wielu ruchów ekologicznych. Aktywizm pozwala odsunąć trudne emocje. Działając doświadczamy poczucia sensu, a nawet sukcesów. Te odczucia rzadko jednak są trwałe i ponownie w sprawie problemu klimatycznego może powrócić bezsilność i zniechęcenie.

W trakcie warsztatów zaczniemy od siebie samych. Podzielimy się zarówno radością życia, które kochamy, jak i niepokojącymi nas myślami i emocjami. Będziemy się nawzajem empatycznie słuchać. Prawdopodobnie uświadomimy sobie, że to, co w sytuacji obecnej myślimy i przeżywamy, jest wspólne i normalne. Niepokojące emocje – nasze i innych, to zdrowa reakcja na niezdrową sytuację.
Podzielimy się także doświadczeniami radzenia sobie samemu i pomaganiu innym w radzeniu sobie z emocjami wiążącymi się z klimatycznym załamaniem.
Może, część z nas poczuje sens kontynuowania tego rodzaju spotkań i przyłączy się do grupy wzajemnego wsparcia klimatycznego? Może, część z nas będzie bardziej gotowa do poruszania trudnych tematów związanych z katastrofą klimatyczną i dawania wsparcia innym?

Gotowych do spojrzenia poprzez względnie krótką lekturę (30 str.) „prawdzie klimatycznej w oczy” zachęcam do solidnego i ważnego artykułu „Głęboka adaptacja: mapa nawigacyjna katastrofy klimatycznej” (http://lifeworth.com/DeepAdaptation-pl.pdf). Autor tego artykułu prof. Jem Bendell otwierając w Londynie na Oxford Circus 15 kwietnia 2019 sławny protest Extinction Rebellion powiedział między innymi:
„Prawda jest taka, że się boimy i jesteśmy na tyle odważni, by to powiedzieć. Prawda jest taka, że rozpaczamy i jesteśmy na tyle dumni, żeby to powiedzieć. Prawda jest taka, że jesteśmy głęboko poranieni i jesteśmy wystarczająco otwarci, aby to powiedzieć. Jesteśmy wściekli i jesteśmy wystarczająco spokojni, aby to powiedzieć i zaprosić innych do przyłączenia się”.

Jacek Strzemieczny

Kim jest Jacek Strzemieczny w kilku słowach Jacka Jakubowskiego:

We wtorek 3 grudnia w naszym TROP-owym CENTRUM EMPATII od będzie się dość wyjątkowe i ciekawe przedsięwzięcie. Ważny jest zarówno jego temat, jak też osoba, która będzie je prowadziła.

Będzie to mój wieloletni przyjaciel Jacek Strzemieczny.

Jacek wiele lat temu budował razem ze mną ruch socjoterapii w Polsce, później był dyrektorem departamentu kształcenia nauczycieli w Ministerstwie Edukacji Narodowej (w najgorętszym i najciekawszym okresie przemian po 1989 r.). Jego, moim zdaniem, największe osiągnięcie to stworzenie i rozwinięcie Centrum Edukacji Obywatelskiej – jednej z największych organizacji pozarządowych w Polsce prowadzącej od wielu lat duże, ogólnopolskie projekty wspierające nauczycieli chcący naprawdę rozwijać dzieci i młodzież. Ich działania przyniosły konkretne, pozytywne zmiany w edukacji. Warto też dodać, że Jacek od wielu lat jest superwizorem i wyszkolił setki (jeżeli nie tysiące) trenerów.

Ważnym jest też temat spotkania. KLIMATYCZNE WSPARCIE EMOCJONALNE. Będziemy się zajmować pogłębianiem naszej świadomości ekologicznej, ale też pracować nad metodami wsparcia różnego typu aktywistów, którzy walczą, organizują protesty, manifestują. Jacek przeszedł kiedyś szkolenie z metod „walki bez przemocy” – coś z tego też nam przekaże. Zresztą przeczytajcie jego zaproszenie – tam jest wszystko najlepiej objaśnione.

Będę brał udział i wspierał Jacka na tym warsztacie. Zapraszamy trenerów, coachów, liderów zwłaszcza uczestników i absolwentów AKADEMII TROP.

ZAPISY

0 komentarzy

Call Now Button