Przez najbliższe dwa miesiące będziemy się zajmować równowagą. Dlaczego?
Bo jest ważna, bo bez niej trudno nam „łapać pion”, bo jest czymś, do czego świadomie lub mniej świadomie dążymy. Więcej o tym, dlaczego na pierwsze dwa miesiące lata wybraliśmy ten temat mówi w podcaście Jacek Jakubowski – współzałożyciel Grupy TROP, założyciel Akcji Empatia i niestrudzony performer społeczny – zapraszamy do słuchania!
Transkrypcja podcastu
Dzień dobry. To jest podcast Grupy TROP, mówi Jacek Jakubowski, superwizor Grupy TROP. Wpadliśmy na taki pomysł, żeby koncentrować się na określonym temacie w określonym czasie – mamy tak zwany temat miesiąca. Mieliśmy już troskę, mieliśmy już inne tematy. W tym miesiącu postanowiliśmy wspólnie, w drodze rozmowy wykluł nam się temat równowaga. Jak sami pewnie szacowni słuchacze przeczuwacie, ta równowaga jest odpowiedzią na to co się wokół nas dzieje. Można powiedzieć, że życie w zmianie zintensyfikowało się do nieprawdopodobnych szybkości. Ta zmiana, począwszy od kryzysów pandemii, przez koszmarny kryzys wojny, kryzys uchodźctwa, tego wszystkiego co się dzieje. Towarzyszący nam cały czas kryzys klimatyczny, straszne przepychanie polityczne, obozy pełne nienawiści.
Istnieje też inny nurt zmiany, który przyspiesza, mianowicie… na przykład zmiany technologiczne, związane z cyfryzacją, związane z odkryciami naukowymi. Byłem na przykład niedawno na takim wykładzie, w którym prorokowano sprawy związane eksperymentami genetycznymi, że za chwilę znajdziemy się w sytuacji, kiedy będziemy rozmawiać i nie będziemy wiedzieli, czy nasz interlokutor to jest ktoś czy coś. W jakimś sensie życie w zmianie jest niezwykle rozwojowe albo może być rozwojowe. Ponieważ nasz mózg jest nieprawdopodobnym układem złożonym, który doświadcza rzeczywistości, odpowiada na te doświadczenia, no i można powiedzieć, że u wielu ludzie się marnuje, ponieważ zamiast działać, chłonąć rzeczywistość to po prostu układa sobie ją w jakiś sposób i tkwi sobie w błogiej świadomości. Świat jest „jakiś” i jest ok. Otóż, powiedziałbym, że nawet trwogę może wywoływać to, że my tego świata nigdy do końca nie poznamy, że w tym czasie, kiedy jestem tu i myślę, dzieją się rzeczy, które mogą wpłynąć na moje życie, o których nie mam pojęcia i ich nie rozumiem. Wyzwanie, którym jest szukanie równowagi, jest kluczowe w tym momencie dla życia i dla rozwoju. Nie równowagi statycznej – że ja się w jakimś świecie pojęć i będę udawał, że nic się nie dzieje, w pewnym momencie on zostanie zburzony, a ja zostanę ogołocony z jakichkolwiek mechanizmów. Życie w równowadze to jest zwiększanie swojej umiejętności doświadczania, umiejętności widzenia rzeczy. I jak mówię o umiejętności, to mówię o tym, że doświadczanie oznacza także możliwość wyłączenia się na moment z doświadczania albo innego doświadczenia. Jak idę do lasu i jestem tylko w tym lesie i nie myślę o niczym, tylko doświadczam tego lasu, to także doświadczam. Ale jestem w innym stanie niż kiedy pisze artykuł, prowadzę zajęcia albo rozwiązuje jakiś problem techniczny. Równowaga w świecie zmiany polega na tym, żeby widząc swoje talenty, predyspozycje i możliwości, znajdować harmonię, płodozmian. Coś takiego, żeby w czasie dnia mieć różne momenty, żeby komponować tydzień, miesiąc i tworzyć swoje życie. Być autorem swojego życia.
Dorzucę tylko, że… sam sobie zaprzeczę. Wydaje mi się, że nie można do końca być autorem swojego życia, ale sprawa jest, żeby gonić króliczka, a nie złowić. Chodzi o to, żeby starać się, żeby szukać tego. Zakończę moją wypowiedź moim ulubionym cytatem z dialogu między dwoma panami z Kabaretu Starszych Panów, między Wasowskim i Przyborą. Kiedy Przybora śpiewał, to nie był pewien czy nie zafałszował, ponieważ pisał genialne teksty, ale z muzyką… No słuch absolutny miał Wasowski, a Przybora się zastanawiał i pytał Wasowskiego: „czysto?”. A Wasowski odpowiadał: „czyściej”. Z tym przesłaniem zostaje – jeśli idzie o równowagę, to można coraz lepiej, coraz czyściej, ale nigdy do końca. Może to jest tragiczne, może to jest fascynujące. Zapraszam do rozmowy o równowadze i do poszukiwania obrazu równowagi w czasach intensywnych, trudnych zmian. Mówił Jacek Jakubowski, Grupa TROP.
0 komentarzy