Z empatią do Senatu RP

Absolwenci znają Grupę TROP głównie za sprawą Akademii, w której mogą kształcić się w zawodach trenera, coacha, rozwijać kompetencje liderskie, czy szerzej osobowościowe. Organizacje, które zetknęły się z TROP-em na drodze biznesowej, wiedzą, że TROP ma także kompleksową ofertę szkoleniową skierowaną do firm, kadry managerskiej, zespołów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że tym co wyróżnia TROP spośród innych szkół czy firm szkoleniowych na rynku jest działalność społeczna, na gruncie której wyrósł i która stanowi jego swoiste DNA.

Specyfiką TROP-u jest jego unikalna Metoda, wciąż ewoluująca, ale oparta na niezmiennych fundamentach, takich jak dojrzała empatia, szacunek do ludzi, umiejętność słuchania i uważnego towarzyszenia w podmiotowej drodze klientów, absolwentów, współpracowników czy ludzi, z którymi w ramach Fundacji TROP oraz Akcji Empatia realizuje różne przedsięwzięcia społeczne.

Niezależnie więc, czy zetknęliście się z TROP-em na swojej ścieżce rozwojowej, biznesowej czy społecznej, możecie być pewni, że doświadczyliście jego esencji – partnerskiego dialogu, empatycznego kontaktu i poczucia równości płynącego z uczenia się od siebie nawzajem.

A co ma wspólnego TROP z polityką czy polityka z empatią? Pozornie niewiele. Aczkolwiek, kiedy działa się społecznie i waga tych działań jest zauważalna, może zdarzyć się, że polityków zainteresuje Wasz głos oraz to, co macie do przekazania. Dlatego chcemy zapoznać Was z tymi działaniami i zachęcić do włączenia się w nie, jeśli są Wam bliskie.

Ponad dwa lata temu Jacek Jakubowski powołał do życia Ogólnopolską Społeczną Koalicję na rzecz Dialogu Międzypokoleniowego, która zaprasza do współpracy osoby z różnych instytucji, firm, jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych, polityków, społeczników, aktywistów, edukatorów chcących współpracować, uczyć się od siebie nawzajem, propagować twórczą edukację i współpracę międzypokoleniową. Jej celem jest rozwijanie współpracy organizacji, instytucji i firm, które profesjonalnie wspierają młodzież w rozwoju kompetencji przyszłości. Koalicja wspiera także starsze pokolenia w pracy nad zmianą sposobu komunikowania się, współpracy i uczenia się. Przypomnijmy, że TROP ma w tym obszarze blisko 30 lat doświadczenia.

Jest to odpowiedź na wyzwanie wynikające z przemian cywilizacyjnych, a dotyczące relacji międzypokoleniowych. Jak przygotować młode pokolenia do wyzwań, których jeszcze nie znamy? Do rzeczywistości, która nieustannie się zmienia? Stare wypracowane sposoby edukacji przestają mieć sens. Bardzo wiele poglądów wychowawczych, programów dydaktycznych jest nieadekwatnych, ale mocno ugruntowanych w zwyczajach, nawykach komunikacyjnych i wzorach zachowań. Jest to jedno z poważnych źródeł kryzysu zdrowia psychicznego w młodym pokoleniu.

Podobnym wyzwaniem jest dialog międzypokoleniowy między tzw. młodymi dorosłymi, a starszymi pokoleniami. Uczelnie wyższe tkwią w starym, nieefektywnym paradygmacie przekazywania wiedzy, połączonym z nieustannym egzaminowaniem i ocenianiem przez starsze pokolenie tego, czy młodsze dobrze zapamiętało to, co im przekazywano. Kompletnie zaniedbana jest pomoc w rozwijaniu kompetencji, takich jak empatyczna współpraca, kreatywność, sprawczość, uczenie się przez doświadczenie i budowanie dobrostanu psychicznego, czyli tego, co stanowi podstawowe wartości całej Grupy TROP.

Podobne trudności przeżywa biznes. Większość firm tkwi w modelu hierarchicznym, w którym młodzi są z natury na najniższym poziomie. Mają wykonywać proste czynności, podporządkowywać się przełożonym, przystosowywać się do zastanego porządku. Nagminne są więc wypowiedzi o głupocie i roszczeniowości młodego pokolenia.

Sytuację tę widzi bardzo wiele osób. W całej Polsce działa dużo szkół, organizacji, instytucji i firm funkcjonujących w oparciu o nowy paradygmat cywilizacyjny. Budują partnerskie relacje, tworzą pole dialogu i empatii, uruchamiają energię wynikającą z twórczego podejścia do życia i pracy. Wnosząc innowacyjne rozwiązania w oświacie, biznesie, projektach społecznych zmagają się ze starymi wzorcami mentalnymi, sztywnością struktur niechęcią do realnych, konstruktywnych zmian.

Celem Koalicji jest wsparcie we wzajemnym sieciowaniu się tych miejsc, w oparciu o nowatorski program bazujący na koncepcji badań doceniających, który przy odpowiednim wsparciu może stać się podwaliną dla Ogólnopolskiego Planu Rozwoju Dialogu Międzypokoleniowego.

W ramach wydarzeń propagujących wiedzę o działaniach Koalicji w dniu 10 czerwca 2024 w Senacie RP odbędzie się Konferencja Koalicji na rzecz Dialogu Międzypokoleniowego z udziałem Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Wicemarszałka Senatu RP Macieja Żywno, przedstawicieli zaproszonych ministerstw, koalicjantów i gości.

Więcej o samym wydarzeniu i kulisach pracy Koalicji opowie Prezes Fundacji TROP, współzałożyciel Grupy TROP Jacek Jakubowski w wywiadzie, który ukaże już za tydzień.

0 komentarzy

Call Now Button