

Trener może działać na rynku szkoleń jako freelancer, działać wewnątrz firmy, być liderem szkolącym swój zespół bądź specjalistą dzielącym się swoją wiedzą. Jest wiele dróg realizacji funkcji trenerskich.
W Szkole Trenerów przygotowujemy do bycia atrakcyjnym partnerem do współpracy w gospodarce wiedzy. Przygotowujemy do pracy Metodą TROP©, którą cechuje elastyczność, koncentracja na ludziach i skuteczność w aktywizowaniu ludzi do uczenia się.
Uczymy prowadzenia dialogu w różnych środowiskach.
Dowiedz się więcej:
Jednocześnie projekt ma charakter zadaniowy oraz techniczny, trenerzy przechodzą przez cały proces przygotowywania, sprzedaży i ewaluacji szkolenia. W ramach praktyk prowadzą oni szkolenie dla zewnętrznych klientów, a cały proces przygotowania i realizacji jest superwizowany przez trenerów Grupy TROP. Ponadto uczestnicy prowadzą mini-moduły dla swojej grupy szkoleniowej.
Trenerzy uczą się jak:
Badać potrzeby szkoleniowe
Planować i realizować ewaluację
Projektować i prowadzić szkolenia metodą koszykową
CZY TEN PROJEKT JEST DLA CIEBIE?

W Szkole Trenerów nie mamy gotowych rozwiązań na to, jakim trenerem powinieneś być. W szkole tworzymy sytuacje edukacyjne, w których odkrywasz i wzmacniasz swoje mocne strony oraz poznajesz teorie i narzędzia niezbędne w zawodzie trenera.


Nie robisz tego w próżni, robimy to razem poprzez warsztaty, trening interpersonalny, sesje mentoringowe, konsultacje trenerskie, superwizję grupową, różnorakie ćwiczenia i własny projekt trenerski. To Ty sprawdzisz się w działaniu!

U nas nikt nie zostaje trenerem za ładne oczy, każdy wypracowuje sobie własne doświadczenia, a my pokazujemy jak, dajemy wskazówki, monitorujemy postępy i razem z Tobą wyznaczamy kolejne kroki milowe w rozwoju. Ty budujesz swoją ścieżkę. Nie jest to kolejny trick marketingowy, w trakcie wieloletniej praktyki sprawdziliśmy, że podmiotowe uczenie się jest najskuteczniejsze. Uczymy jak uczyć.
O Szkole Trenerów opowiada Dorota Szczepan-Jakubowska, prezes Grupy TROP.
Szkoła Trenerów jest jednym z modułów kierunkowych w Akademii TROP, a zarazem jednym z pierwszych i najpopularniejszych produktów dostępnym na rynku od 25 lat. Jej celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie do zawodu trenera oraz pomoc w wypracowaniu własnego stylu trenerskiego. Warunkiem koniecznym do przystąpienia do kursu jest uprzednie ukończenie modułu GATE, w myśl zasady: by móc wspierać innych w procesie rozwoju, wpierw trzeba zająć się swoim rozwojem.
5 zasad Szkoły Trenerów
1. Szkoła Trenerów kieruje się zasadą: jeśli chcesz uczyć innych, przede wszystkim zajmij się sobą!
Trener „pracuje sobą”, a zatem powinien zadbać o najcenniejsze narzędzie pracy, czyli o swoją osobę. Dlatego Szkoła Trenerów ma blok pracy nad sobą, nad relacjami, reakcjami i stylem wywierania wpływu. Jest on jednocześnie okazją do praktycznego doświadczania zjawisk grupowych i zespołowych. Pozwala to nie tylko na wyczucie sytuacji na sali szkoleniowej, ale również umożliwia dogłębne zrozumienie komunikacji pomiędzy ludźmi.
2. Zajęcia w Szkole Trenerów mają charakter Nauki w Działaniu.
Oznacza to praktyczne przygotowanie do: prowadzenia warsztatów i moderacji spotkań, tworzenie projektów szkoleniowych, realizacji badania potrzeb i ewaluacji oraz sprzedawania lub przekonywania odbiorców o sensowności swojej oferty. Przygotowujemy do pracy z wykorzystaniem blended learningu (zajęcia stacjonarne i online, formy pracy offline).
3. Towarzyszymy Ci w procesie rozwoju.
W trakcie Szkoły każdy z uczestników ma do dyspozycji indywidualne spotkania mentoringowe oraz konsultacje. Mentoring to wsparcie w planowaniu swojego dalszego rozwoju w roli trenera. Natomiast konsultacje to praktyczna pomoc w projektowaniu warsztatów realizowanych w ramach Treningu Zadaniowego.
4. Rozwój to proces, nigdy się nie kończy.
Zakończenie Szkoły nie musi oznaczać zakończenia procesu rozwoju jako trener. Potwierdzaj swoje kompetencje – zostań certyfikowanym trenerem Metody TROP©. Dołącz do naszego systemu certyfikacji.
5. Korzystaj z różnorodności.
W trakcie Szkoły masz okazję poznać osoby pracujące w NGO, biznesie, administracji publicznej, freelancerów, osoby ze świata sztuki, techniki czy informatyki. To prawdziwa różnorodność, która intensyfikuje proces uczenia się.
Dla kogo?
Szkoła adresowana jest do osób, które chcą poznać Metodę TROP© w odniesieniu do pracy warsztatowej z grupą. Zapraszamy zarówno osoby nie mające żadnego doświadczenia szkoleniowego, jak też osoby, które już prowadzą szkolenia.
Przygotowujemy trenerów w trzech obszarach:
Wiedzy i umiejętności związanych z pracą w oparciu o proces grupowy
Technicznych umiejętności budowania i prowadzenia warsztatu
Wiedzy i umiejętności związanych z pracą ze zmianą
Korzyści
Nauka w działaniu
poprzez organizację i doświadczanie, czyli przeprowadzenie szkolenia.
Szeroki rozwój umiejętności
interpersonalnych i dojrzałej empatii oraz poznanie narzędzi trenerskich
Dyplom ukończenia Szkoły Trenerów
W liczbach:
231 godzin szkoleniowych, 6 zjazdów weekendowych, ponad rok intensywnego rozwoju i zmian osobistych, 1 spotkanie mentoringowe, konsultacje do treningu zadaniowego
Praca z kadrą szkoleniową
doświadczoną w pracy w biznesie, NGO i administracji.
Roczna nauka w prestiżowej Szkole Trenerów
z 25-letnim doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń, coachingów i dużych programów rozwojowych
Wsparcie w świadomym planowaniu
indywidualnej ścieżki zawodowej
Rekomendacje
Jako absolwentka Szkoły Trenerów TROP mogę śmiało polecić Szkołę jako jedną z najlepiej zorganizowanych, rzetelnych i przede wszystkim świadomych swej roli placówek edukacyjnych. Przemyślane warsztaty, świetna atmosfera, opieka i wsparcie oraz interesujące metody nauczania plasują TROP w gronie najlepszych firm edukacyjnych.
Dzięki zdobytej w Szkole Trenerów wiedzy i umiejętności myślenia systemowego o organizacji prowadzę dziś z dużymi sukcesami szkolenia dla różnych grup odbiorców, wiem, gdzie poszukiwać wiedzy, rozumiem, że dobry trener ciągle się rozwija i szuka też grupy odniesienia do swoich umiejętności. Odkryłam wielką pasję, jaką jest wspieranie ludzi w ich indywidualnym rozwoju.
Szkoła Trenerów to nie tylko miejsce, w którym można rozwijać się zawodowo, to miejsce, w którym rozwija się skrzydła. W wielu obszarach własnego życia. Osobiście tak rozumiem rolę dobrej akademii.
Trenerom oraz ludziom spotkanym w Szkole Trenerów dziękuję.
Anna Mikulaniec
z-ca dyrektora Marketingi Impel SA
trener i wykładowca UWr
TROP to wydarzenie, którego doświadczyłam, będąc na początku mojej drogi trenerskiej. Poszukując wiedzy i chcąc poznać bardziej doświadczonych trenerów trafiłam do grupy osób, które, co dzisiaj rzadko spotykane, chętnie dzielą się tym wszystkim, co same osiągnęły. Kontakt z Grupą TROP mam od dwóch lat, w czasie których przekonałam się, że TROP to ogromna ilość wiedzy teoretycznej, nie pozostającej bez pokrycia – TROP to również ogromne doświadczenie. Dla wiedzy i doświadczenia uczestniczyłam w kursie trenerów. Jednak dostałam jeszcze coś więcej. Tym, co dla mnie najcenniejsze, jest atmosfera, której stałam się częścią i ludzie, których poznałam.
Udział w szkole trenerów to trzy moduły, które, tworząc spójną całość, pomagają być – po prostu – lepszym trenerem. W pierwszym module, dzięki poznaniu tajników niezwykle otwartej i równocześnie wyważonej Metody TROP, mogłam poszerzyć mój warsztat trenerski o wiele zupełnie nowych, ale też nieuświadomionych wcześniej narzędzi. Moduł drugi dostarczył mi ogromnej ilości głębokich przeżyć. Większości wiązałam je z pracą trenerską, jednak możliwość doskonalenia umiejętności interpersonalnych i pracy w zespole wymagała również dotknięcia granic własnej autonomii i zależności. Niezapomnianym przeżyciem pozostanie profesjonalnie i z sercem przeprowadzony trening interpersonalny, dający szansę refleksji nie tylko nad sobą, jako trenerem, ale także nad sobą jako człowiekiem: swoją tożsamością, indywidualnym charakterem i osobowością. Ryzyko rozwoju osobistego, o którym mowa na rozmowach rekrutacyjnych to nie bajka Grupy TROP – to się w Grupie TROP dzieje… Trzeci moduł przyniósł możliwość diagnozy, regularnego uzupełniania i rozwoju własnych umiejętności trenerskich.
Za sprawą udziału we wszystkich spotkaniach grupy trenerów systematycznie powstawały notatki, które teraz stanowią solidną bazę mojej pracy trenerskiej. Częste powroty do nich pozwalają mi znaleźć odpowiedzi na pojawiające się w pracy trenera pytania i wątpliwości. Mój udział w szkole trenerów klasyfikuję jako niebywale rozwojowe, refleksjogenne i, co najważniejsze, empatyczne doświadczenie, powstałe na bazie wielu przeżyć, nad którymi czuwali bardzo wymagający i zarazem niezwykle wrażliwi trenerzy. Pamiętam, że niejednokrotnie ciężko było sprostać im wysokim wymaganiom, które przekładały się później na wysoki poziom wypracowanych umiejętności. Z kolei frazy: „mam w sobie zgodę na”, „czuję się ubogacona kontaktem”, „rezonuje mi to”, czy: „sprawdzam” – na długo pozostaną w mojej pamięci. Co więcej: na trwałe wniknęły do słownika rodziny i znajomych…
Jako że każdy trener ma swoje „mocne strony i obszary do pracy”… gorąco zachęcam do doskonalenia swojego trenerstwa razem z Grupą TROP oraz do poznania trenerów TROPu i tworzonej przez nich atmosfery. TROP to wiedza i doświadczenie, ale TROP to przede wszystkim wspaniałe osobowości – ludzie, którzy chcą dawać siebie innym.
Agnieszka Pache
Wszystko zaczęło się od potrzeby. Półtora roku temu chciałem coś zmienić, bo dotychczasowy pomysł na siebie przestał działać. Zaczęło się narzekanie, jednak marudzenie jest mało twórcze i tylko osłabia. Żeby wyjść z dołka trzeba przestać kopać. Tutaj przyszła mi z odsieczą prosta i genialna metoda która daje pożywkę dla całego procesu rozkwitania naszych kompetencji – skupiasz się na pozytywach. Naturalnie przestajesz mieć miejsce na wewnętrznego sabotażystę marudera, co więcej wskakujesz w strumień pozytywnej energii mocnych stron. Zajęcia Tropowe wskrzesiły we mnie ten prosty i zbawienny nawyk. Rozwój w Akademii Trenerów opiera się na metodach i są one rodzajem lustra dla naszego wewnętrznego świata, tego jacy jesteśmy, co wnosimy. Mogłem się przejrzeć w tym lustrze i bywało intensywnie. Moje wewnętrzne emocjonalne zoo mnie zaskoczyło. Po pierwsze odkryłem, że emocje są też ważnymi informacjami i możemy uczyć się jak z nich korzystać. Poznałem podstawowe mechanizmy procesu grupowego, doświadczyłem niektórych z nich i przeanalizowałem je przy wsparciu trenerów. Takim bardziej namacalnym rezultatem np treningu interpersonalnego, jest oswojenie się z intensywnością emocjonalną grupy, większe rozumienie jej dynamiki i bardziej świadome radzenie sobie z emocjami wogóle. To się niezmiernie przydaje w pracy trenera/coacha i pozwala dalej oswajać z własnym wewnętrznym światem.
I teraz, co ja, trener, mam właściwie do zrobienia? Rozglądam się dookoła i widzę klęskę urodzaju, mogę się przydać bez przesady wszędzie. Nauczyłem się tego właśnie tutaj. Tropowy tygiel wymiany obserwacji otaczającego nas świata daje bezcenną perspektywę obserwowania złożonego i pełnego możliwości otaczającego nas świata. Chętnie podłączam się pod głębokie konstatacje o przemianie cywilizacyjnej jak i motyw warsztatu dla wspólnoty mieszkaniowej z Grochowa. Taki balans jest mi bardzo bliski i bardzo cenie to, że w TROPie jest na to wszystko miejsce.
Co teraz? Nastał fajny czas, obserwuję siebie i cieszę się bo mój „wewnętrzny trener” dojrzewa. To taki stan w którym nareszcie mogę powiedzieć sobie: tak, masz wystarczającą moc żeby zabrać się za praktykę. Pojawiła się bezcenna samodzielność – na ten moment czekałem. Jest sobota, 21:34. Siedzę w biurze, które okupujemy wraz z moim teamem koleżanek trenerek zsieciowanych wokół TROPu. Zorganizowaliśmy się. Mamy fantastyczny temat do roboty, przygotowujemy propozycję programów szkoleniowych dla kilku dużych organizacji. Jesteśmy w rwącym strumieniu dziania się. Temat żyje, rośnie, wyłaniają się kształty, a przy tym nie opuszcza mnie przekonanie, że robimy rzeczy potrzebne i pożyteczne. Z dnia na dzień zaskakujemy siebie nawzajem w żywej, otwartej i pełnej pasji współpracy. Mógłbym tutaj z lubością wymieniać kolejne schlebiające mojej sytuacji warunki. Jest się z czego cieszyć. Czuję podekscytowanie i zadowolenie jakiego nie pamiętam od dawna. Się przemieniło! Mogę robić rzeczy pożyteczne dla innych – z tego się cieszę szczególnie. Jestem wolny – to ja organizuję siebie. Trudne ta wolność jak cholera, jednak każdy jej przebłysk mnie zachwyca – to jest to czego chciałem. Od celu dzieli mnie jedynie ciąg czynności do wykonania. Uczę się nie tracić celów sprzed nosa, bywa niełatwo jednak sam kierunek podążania jest doskonały. I teraz pytanie, czy mogłoby się to wydarzyć bez mojego tropowstąpienia? No nie. I kropka. Aż tyle się nie spodziewałem półtora roku temu.
Trudności, które mi się przytrafiają są właściwie naturalnymi trudnościami, na które napotyka każdy działający w żywiole zależnym od jego własnej inwencji. To, jakie możliwości dostrzegam, zależy od mojej perspektywy. W zależności ile zainwestuję energii, taki otrzymuję rezultat.
Jestem dosyć krytyczny wobec otaczających nas dostępnych ofert rozwoju i obserwuję je z dystansem. Na każdym kroku czekają na nas tajemne metody, cudowne książki, treningi optymizmu, czy głębokie medytacje w ciekawych pozycjach. Niekiedy trudno odróżnić czy po jakimś z kursów wydarzyło się dla nas coś dobrego czy tylko wpadliśmy w jeszcze większe pomieszanie od kolejnych teorii. Ja natomiast po tych kilku miesiącach w TROPie czuję się bardziej rozluźniony, spokojniejszy, odrobinę bardziej cierpliwy, bardziej wyrozumiały i kilka innych „bardziej”. Mam też jeszcze większą chęć pracy z ludźmi. Dla mnie to dużo. Mam też poczucie, że ten proces postępu samoświadomości nadal trwa i jego kierunek jest dla mnie właściwy.
Jak to wszystko ma się do mojego drugiego zawodu czyli aktorstwa? O ile sztuka produkowana przez artystę skupia uwagę wokół JA twórcy i jego produktu, o tyle trener czy coach rzuca światło na innych. Nie decyduje za innych co ma być ujrzane tylko zapala trochę światła. Jednym z ważniejszych zadań trenera/coacha jest pozwolić zaistnieć innym, wspierać ich dobre funkcjonowanie i pomagać im z satysfakcją realizować własne cele. Dla mnie wartości, które wpisane są w bycie trenerem/coachem powodują ten zawód szczególnym. Można by na ten temat się rozgadać.
Marcin Tyrol
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Szkołę Trenerów możesz zrealizować w dwóch wariantach (zależnych od doświadczenia jakie posiadasz):
1. Program GATE + Specjalizacja Trenerska – sprawdź terminy
Roczny kurs skierowany jest do osób, które chcą zostać trenerami, ale nie mają przygotowania osobowościowego do pracy z grupą. Ten wariant obejmuje półroczną pracę nad sobą, m.in. Trening Interpersonalny (40 godzin) i stanowi jeden z warunków ubiegania się o rekomendację trenerską Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP), TROP i STOP. Drugą część kursu stanowi Specjalizacja Trenerska.
2. Specjalizacja Trenerska – sprawdź terminy
Półroczny kurs skierowany jest do osób, które posiadają doświadczenie w pracy nad sobą oraz uczestniczyły w Treningu Interpersonalnym. Chcą poszerzyć swoje kompetencje o pracę w oparciu o proces grupowy, zdobyć techniczne umiejętności budowania i prowadzenia warsztatów zgodnie z Metodą TROP.
Zapraszamy Cię na konsultację, podczas których będziesz mógł zweryfikować swoje doświadczenie i wybrać odpowiedni wariant dla siebie.
Napisz lub zadzwoń do nas i umów się z jednym z naszych konsultantów (602 137 463, akademia@grupatrop.pl).
Szkoła Trenerów
program GATE – integralna część Szkoły Trenerów
Specjalizacja Trenerska
1. Identyfikacja potrzeb szkoleniowych i ewaluacja. Jak zbadać i zrozumieć potrzeby szkoleniowe, aby adekwatnie stawiać cele. Planowanie ewaluacji. Jak wykorzystać do tego narzędzia pracy zdalnej? Zarówno online jak i offline.
28-29 października 2023
2. Jak budować kontakt z grupą, realizując cele. Warsztaty stacjonarne i warsztaty online – szanse oraz wyzwania.
25-26 listopada 2023
3. Kafeteria narzędzi trenerskich w pracy zdalnej i na Sali szkoleniowej. Jak pogodzić strukturę z procesem grupowym. Planowanie modułów szkoleniowych.
16-17 grudnia 2023
4. Warsztaty jako narzędzia zmiany. Wykorzystanie blended learningu.
13-14 stycznia 2024
5. Wyzwania w pracy trenera. Poruszanie się po rynku szkoleń. Jak budować swoją markę w Internecie i nie tylko?
10-11 lutego 2024
6. W poszukiwaniu swojego stylu. Dylematy etyczne w pracy zdalnej i bezpośredniej.
9-10 marca 2024
Specjalizacja trenerska
15-16 kwietnia 2023
Identyfikacja potrzeb szkoleniowych i ewaluacja. Jak zbadać i zrozumieć potrzeby szkoleniowe, aby adekwatnie stawiać cele. Planowanie ewaluacji. Jak wykorzystać do tego narzędzia pracy zdalnej? Zarówno online jak i offline.
13-14 maja 2023
Jak budować kontakt z grupą, realizując cele. Warsztaty stacjonarne i warsztaty online – szanse oraz wyzwania.
10-11 czerwca 2023
Kafeteria narzędzi trenerskich w pracy zdalnej i na Sali szkoleniowej. Jak pogodzić strukturę z procesem grupowym. Planowanie modułów szkoleniowych.
8-9 lipca 2023
Warsztaty jako narzędzia zmiany. Wykorzystanie blended learningu.
9-10 września 2023
Wyzwania w pracy trenera. Poruszanie się po rynku szkoleń. Jak budować swoją markę w Internecie i nie tylko?
30 września – 1 października 2023
W poszukiwaniu swojego stylu. Dylematy etyczne w pracy zdalnej i bezpośredniej.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Poniżej zamieściliśmy najpopularniejsze pytania, a jeśli chcesz czytelniku dopytać o więcej, to zostaw kontakt do siebie w formularzu – wówczas oddzwonimy, napisz e-mail na adres akademia@grupatrop.pl lub zadzwoń do biura: 602 137 463.
Cieszymy się, że Szkoła Trenerów spotkała się z Twoim zainteresowaniem. Zapraszamy do kontaktu.
1. Ile kosztuje Szkoła Trenerów?
Specjalizacja trenerska kosztuje 9.500 zł netto (11.685 zł brutto). Szkoła Trenerów (Program GATE i specjalizacja trenerska) kosztuje 18.000 netto (22.140 zł brutto). Decydując się na dwa moduły oszczędzasz 10%.
2. Czy można wziąć udział w samym module trenerskim bez modułu bazowego (GATE)?
Tak, można. Decyzję o takim postępowaniu podejmuje Opiekun Merytoryczny po indywidualnej konsultacji.
3. Co zawiera cena szkoły?
Cena Szkoły Trenerów zawiera:
- 1 x 60 min. spotkanie mentoringowe
- 2 x 60 min. superwizji indywidualnych
- 224 godziny warsztatowe
- materiały dydaktyczne (w tym nagrania, podcasty)
- warsztaty stacjonarne i interaktywne zajęcia online
- w pełni dostosowane sale do pracy warsztatowej
- udostępnienie sali warsztatowej w ośrodku Grupy TROP (na realizację bezpłatnego warsztatu w ramach Treningu zadaniowego)
- całodzienną przerwę kawową
- opiekę rezydenta podczas zajęć
- dyplom ukończenia Szkoły Trenerów Grupy TROP
4. Czym jest spotkanie konsultacyjne?
Jest to spotkanie z opiekunem merytorycznym Szkoły Trenerów, które ma na celu poznanie potrzeb i oczekiwań kandydata względem szkoły.
5. Jak wygląda rekrutacja do szkoły?
Należy wysłać formularz zgłoszeniowy lub zdzwonić i umówić się na konsultację z opiekunem merytorycznym pod numerem 602 137 463.
Kontakt / zapisy
Zapisy w 3 krokach:
1. Wyślij zgłoszenie
2. Umów się na bezpłatną konsultację
3. Podpisz umowę
Formularza możesz użyć także aby dopytać o szczegóły projektu