Przychodzi klient na konsultację. Odcinek #2 

Jakie trzeba spełnić wymogi, żeby wziąć udział w treningu interpersonalnym, czym się kierować przy wyborze instytucji przeprowadzającej treningi i jakie są rekomendacje Polskiego Towarzystwa Psychologicznego rozmawiamy z Katarzyną Gorzędowską, trenerką z 25-letnim stażem, szefową Akademii TROP. 

Monika Kozłowska: Niedawno trafiłam na ciekawy podcast, w którym trenerka opowiadała o treningu interpersonalnym. Ktoś ze znajomych już był i bardzo poleca to doświadczenie. Zainspirowało mnie to i też chciałabym spróbować, ale nie wiem, czy muszę spełnić jakieś kryteria, jak wygląda proces rekrutacji i jak mam wybrać odpowiednią placówkę, żeby zrealizować ten pomysł. Czy dowiem się tego na konsultacji? 

Katarzyna Gorzędowska: Oczywiście 🙂 Konsultacja indywidualna to rozmowa o potrzebach potencjalnego uczestnika i okazja do zadania przez niego pytań, na które postaram Ci się teraz odpowiedzieć.  

Nie ma specjalnych wymogów, żeby zapisać się na Trening Interpersonalny, ale w trosce o wysoką jakość i zgodność z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, dbamy o przestrzeganie pewnych zasad podczas rekrutacji do grup. Jedną z nich jest zalecenie, aby w grupie treningowej nie było osób, które są w zależnościach, czyli osoby z jednej firmy rozdzielamy do osobnych grup, osoby z jednej rodziny i będące w przyjaźni również. Ta praktyka, jak sami widzimy, przynosi dobre rezultaty.  

Zgodnie z innym zaleceniem PTP przypominamy, że na treningu nie powinny przebywać osoby pod wpływem substancji psychoaktywnych, a jeśli ktoś zażywa leki przepisane przez psychiatrę, prosimy o wcześniejsze skonsultowanie się z lekarzem. Trening interpersonalny nie jest grupą psychoterapeutyczną. Daje wsparcie psychologiczne, ale nie jest grupą wsparcia. Jest przede wszystkim doświadczeniem rozwoju osobistego. To sprawdzona w Polskim Towarzystwie Psychologicznym formuła pracy nad sobą, która w zeszłym roku obchodziła w Polsce 50-lecie istnienia.  

W kwestii rekrutacji dodam jeszcze, że treningi interpersonalne coraz częściej są dofinansowywane przez firmy. W takich przypadkach również zawsze spotykamy się z kandydatem na konsultacji, żeby sprawdzić czy on sam jest gotowy i zmotywowany do dobrowolnego udziału w treningu. Chcemy uniknąć sytuacji, w której pracownik został „wysłany” na trening i nie ma świadomości, jak dużą rolę odgrywa jego zaangażowanie w ten proces. Dla nas niezwykle ważne jest, aby każdy potencjalny uczestnik mógł zadać pytania i świadomie podjął decyzję o udziale w treningu. 

M.K.: A czym powinnam się kierować przy wyborze miejsca, w którym chcę zrealizować swój udział w treningu? 

K.G.: To zależy co jest dla Ciebie ważne. W TROP-ie stawiamy przede wszystkim na jakość i doświadczenie. Mamy w swoim dorobku 30 lat pracy na rynku, blisko 200 grup i tysiące absolwentów. Na każdym odcinku naszej pracy dbamy o jakość: przed treningiem, w jego trakcie i po treningu zaangażowany jest kilkunastoosobowy zespół doświadczonych trenerów, superwizorów i specjalistów od organizacji szkoleń. Grupy liczą nie więcej niż 15 osób, co ma zapewnić komfort i odpowiedni standard pracy. Treningi odbywają się w naszej siedzibie, w odpowiednio do tego przygotowanych salach,  z czasem przewidzianym na przerwę obiadową i regenerację. Staramy się, by grupę prowadziło zawsze dwóch trenerów – jeden z nich z bogatym doświadczeniem i odpowiednimi kwalifikacjami w Polskim Towarzystwie Psychologicznym (wymagany drugi stopień rekomendacji w PTP). Drugi trener zwykle ma mniejsze doświadczenie treningowe, choć często duże szkoleniowe, jest zawsze po Szkole Trenerów i w trakcie Kursu Pracy Procesowej dla doświadczonych trenerów chcących doskonalić umiejętności pracy treningowej z grupą. Podczas treningów zawsze dyżuruje superwizor, z którym trenerzy mogą się skonsultować zarówno w trakcie, jak i wieczorem, po całym dniu pracy umówić na superwizję indywidualną. Trener prowadzący, kotrener i superwizor – to gwarancja nie tylko uważności na proces grupowy, ale też na procesy indywidualne poszczególnych uczestników. 

A już po samym treningu każdemu uczestnikowi udostępniamy anonimową ankietę ewaluacyjną, by dać możliwość wyrażenia swoich opinii na temat tego doświadczenia. Uczestnicy mają też możliwość bezpośredniego kontaktu mailowego i telefonicznego ze mną i podzielenia się uwagami na temat jakości naszych usług. Każda osoba może też dodatkowo skorzystać z naszej oferty coachingu, mentoringu czy superwizji indywidualnej, żeby omówić jak dobrze wykorzystać doświadczenie treningu w swoim życiu zawodowym i osobistym, o ile już wcześniej nie zdecydowała się na udział w którymś z naszych kursów i nie kontynuuje swojego rozwoju np. w ramach Programu GATE czy Treningu Budowania Relacji. 

M.K.: Wiesz, po takim przedstawieniu całego procesu, czuję się dobrze poinformowana, mam poczucie bezpieczeństwa oraz przeświadczenie, że znalazłam się w rękach specjalistów, którzy wiedzą, co robią, a to dla mnie ważne. 

K.G.: Dla nas również i cieszę się, że tak czujesz, bo tak właśnie jest 🙂

0 komentarzy

Call Now Button